Czasami wystarczy jedno spotkanie ze specjalistą i wykonanie podstawowych badań, aby od razu mógł on powiedzieć co nam dolega i jakie kroki powinny być podjęte, abyśmy mogli zmierzyć się z naszym schorzeniem i wrócić do pełni zdrowia. Czasami jednak potrzebne są dokładniejsze badania, bardziej specjalistyczne. Wówczas potrzebna będzie nie tylko ogromna wiedza takiego lekarza, ale również specjalistyczny sprzęt. Dlatego też, warto wiedzieć, jakimi możliwościami dysponuje kardiolog, aby mógł on nas dokładnie przebadać.

Różne stopnie badań

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kardiolog, tak samo jak i każdy inny lekarz, ma możliwość przebadania nas na różnych poziomach. Czasami już podczas zwyczajnego osłuchiwania, może on wykryć niepokojące szmery w sercu, co tylko utwierdzi, go w przekonaniu, że dzieje się coś złego i co pozwoli określić dalsze badania, które będą musiały być wykonane w pierwszej kolejności. Ale może się okazać, że po przeprowadzeniu podstawowych badań, kardiolog nie będzie widział nic niepokojącego. To nie musi od razu oznaczać, że jesteśmy całkowicie zdrowi i już nie musimy się niczym przejmować, ani wykonywać żadnych badań. Nie, po prostu kardiolog zleci nam inne, dokładniejsze badania, które będą przeprowadzone z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Jakie są możliwości?

Może się okazać, że kardiolog skieruje nas na wykonanie badania EKG albo Echo serca. Wszystko to po to, aby ten niesamowicie czuły sprzęt, wychwycił nawet najmniejsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego serca. Wówczas kardiolog będzie mógł ocenić, czy przepisze nam leki i sprawdzi, na ile będą one pomocne, czy jednak zleci wykonanie kolejnych badań. Takich, które będą miały za zadanie pokazać mu pracę naszego serca, pozwolić mu na to, aby mógł je on dokładnie obejrzeć. Im dokładniejsze będą takie badania zlecone przez kardiologa, tym większa będzie szansa, że uda mu się wykryć wszystkie nieprawidłowości, nawet te, które będą niewielkie. Dlatego też, nawet jeśli pierwsze, podstawowe badania nic nie wykazały, to nie powinniśmy się cieszyć i rezygnować z kolejnych badań. Dopóki nie sprawdzimy wszystkich możliwości i nie wykonamy bardzo szczegółowych badań, nie możemy być pewni, że faktycznie pomoc kardiologa nie będzie nam potrzebna. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się, po jakie badania może sięgnąć kardiolog, aby faktycznie sprawdzić wszystkie możliwości związane z naszym zdrowiem. Im dokładniejsze będą te badania, im ich będzie więcej, tym większa będzie szansa, że faktycznie rzetelnie zostaliśmy przebadani.

Dopiero wówczas, jeśli nic nie zostanie znalezione, będziemy mogli przyjąć, że jesteśmy zdrowi, a nasze problemy związane były ze stresem lub zbyt intensywnym stylem życia.

chirurg naczyniowy poznań