Niektórzy ludzie są przekonani, że przekazywanie wiedzy jest nudne, a co się z tym wiąże, również jej przyswajanie nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Prawda jednak jest taka, że wiele zależy tutaj od źródła z jakiego chcemy czerpać wiedzę i od tego, co najlepiej przemawia do nas samych. Jeśli jesteśmy wzrokowcami, to może się okazać, że niewiele zapamiętamy, jeśli będziemy chcieli zdobyć wiedzę poprzez słuchanie wykładowcy czy audiobooków. Jeśli znowu jesteśmy słuchaczami, to najlepiej będziemy zapamiętywali, jeśli coś usłyszymy, ale może się jednocześnie okazać, że bardzo trudno będzie nam coś przyswoić, jeśli będziemy mieli sięgnąć po książkę, aby samemu przeczytać niezbędne informacje.

Zadbajmy o odpowiedni sposób

Niewątpliwie powinniśmy zadbać o odpowiedni sposób, w jaki wiedza będzie do nas docierała i będzie przez nas przerabiana.

Jeśli znajdziemy taki sposób, który najbardziej będzie odpowiadał naszym predyspozycjom, to już możemy być pewni, że osiągniemy w tym zakresie spory sukces. Jeśli do tego sprawimy, że takie zdobywanie wiedzy nie będzie nudne, bo będziemy sięgać po źródła, które będą dobrze przygotowane, które będą napisane w ciekawy sposób, to możemy być pewni, że w ten sposób bez problemów poszerzymy naszą wiedzę i co więcej, będziemy potrafili ją bez trudu przywołać nawet po dłuższym czasie. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, abyśmy dopilnowali, by wiedza, która ma do nas dotrzeć, była przekazywana w jak najciekawszy sposób. Nawet z książki będziemy mogli sporo wydobyć i zapamiętać, jeśli będzie ona napisana prostym i lekkim językiem. Im nudniejszy będzie sposób przekazywania wiedzy, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że szybko poczujemy się znudzeni i znużeni, a wówczas możemy być pewni, że nasze możliwości zapamiętywania nie będą na zbyt wysokim poziomie.

Wybierajmy najciekawsze rozwiązania

Warto zobaczyć jakie warsztaty i wykłady są nam proponowane, jaką opinię mają prowadzący i wykładowcy. Im lepszymi będą oni mówcami, im bardziej będą potrafili nas zainteresować i utrzymać naszą uwagę, tym większa będzie szansa, że naprawdę wiele wyniesiemy z takiego spotkania, a nasza wiedza będzie zdecydowanie większa. Jednak żeby tak faktycznie było, musimy mieć pewność, że spotkamy się z kimś, kto będzie potrafił nam tą wiedzę przekazać, kto będzie mówił w ciekawy sposób i nie będzie nas usypiał monotonią swojego głosu. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele, a to oznacza, że dokładnie musimy się przyjrzeć tym wszystkim możliwościom, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wiedza będzie przekazywana w tak ciekawy sposób, że faktycznie wiele wyniesiemy z takich spotkań i będziemy potrafili to wykorzystać w odpowiednim momencie. Zobaczy z jakich propozycji możemy skorzystać, tak aby mieć pewność, że poszerzanie naszej wiedzy będzie się odbywało w przyjemny sposób i nie będzie miało nic wspólnego z nudą.