W przeważającej większości, kiedy myślimy o jakiejś chorobie, to myślimy o osobach dorosłych, niejednokrotnie nawet już seniorach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że chorują również młodzi ludzie, a jednak wolimy nie dopuszczać do siebie tej perspektywy. Nic więc dziwnego, że tak ciężko przychodzi nam patrzenie na małe dzieci, które mają problemy kardiologiczne. Co więcej, zdarzają się przypadki, że jeszcze w ciąży, kobieta słyszy, że jej dziecko będzie wymagało specjalistycznej opieki medycznej.

Chociaż nie jest to łatwe, to warto pamiętać, że pomocy kardiologa mogą wymagać nawet dzieci dopiero co urodzone, dlatego tak ważne jest to, aby ta dziedzina medycyny cały czas się rozwijała.

Doświadczenie i empatia

Jeżeli chodzi o chorobę dziecka, to musimy się liczyć z tym, że choruje ono, ale w pewnym sensie choruje także cała jego rodzina. Kiedy mamy do czynienia z dorosłym pacjentem, wystarczy mu wytłumaczyć co się dzieje i chociaż tutaj również rodzina się przejmuje, to jednak ten strach jest inny. W przypadku dziecka, to nie ono się martwi, a jego rodzice.

Dlatego też, kardiolog musi się tutaj wykazać nie tylko doświadczeniem i ogromną wiedzą, ale również niesamowitą empatią. Z jednej strony musi pokazać odpowiednie podejście do rodziców, podchodzić do nich z cierpliwością, spokojnie tłumaczyć po raz kolejny co się będzie działo. Z drugiej strony jeśli dziecko jest już trochę starsze, jeśli rozumie, że dzieje się coś złego, to kardiolog tutaj również musi się wykazać odpowiednim podejściem. Takim, które w jasny i przystępny sposób pomoże wytłumaczyć co się będzie działo i dlaczego właśnie takie działania są potrzebne.

Im młodszy pacjent, tym mniejsze jest serce do zoperowania, a to oznacza, że w takich przypadkach kardiolog musi się wykazać niesamowitym opanowaniem, doświadczeniem i umiejętnościami. Dlatego też, tymi najmniejszymi pacjentami zajmują się ci najlepsi specjaliści.

Od razu po porodzie

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci na kardiologii pojawiają się w każdym wieku. Mamy kilkulatki u których wykryto chorobę serca, albo które już przechodzą kolejną operację, bo te wcześniejsze okazały się niewystarczające.

Mamy nastolatki, u których problemy z sercem mogą być wadą wrodzoną, która wcześniej nie została wykryta, ale której też mogły się nabawić w ostatnim czasie, jako powikłanie po innej chorobie. Ale często też już w czasie ciąży, okazuje się, że dziecko ma nieprawidłowo wykształcone serce i potrzebna będzie pomoc kardiologa. W takich przypadkach ciąża prowadzona jest w szczególny sposób, a od razu po jej zakończeniu dziecko poddawane jest specjalistycznej operacji. W przypadku tych najmniejszych dzieci, u których wada została wykryta jeszcze w brzuchu mamy, kardiolog już zawczasu może się przygotować do wykonania odpowiedniej operacji i gotowy jest też cały zespół.

Jednak w każdej sytuacji powinien on dążyć do tego, aby pomóc każdemu ze swoich pacjentów, nawet temu najmniejszemu.

analizator składu ciała poznań