Jeżeli chcemy, żeby dzieci miały potrzebę ciągłego rozwoju, zdobywania wiedzy i umiejętności, to powinniśmy o to zadbać już od samego początku. To oznacza, że już od małego powinniśmy uczyć dziecko, że przyswajanie różnego rodzaju informacji może być nie tylko ciekawe, ale również może się przydać, kiedy będzie potrafiło taką wiedzę przełożyć na codzienne życie. Dlatego też, już od samego początku powinniśmy dopilnować, aby dziecko brało udział w różnych ciekawych zajęciach i warsztatach. To właśnie podczas nich będzie mogło się spotkać z ciekawymi ludźmi i samo będzie mogło się przekonać, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne. Może to być naprawdę świetna zabawa, pod warunkiem, że będziemy wybierać najlepsze miejsca, które będą się do tego nadawały.

Korzystajmy razem z dzieckiem

Czasami, zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci, warsztaty są prowadzone w taki sposób, że może w nich uczestniczyć także rodzic. Dlatego też warto korzystać z tego czasu, warto razem z dzieckiem zdobywać nową wiedzę. Może się okazać, że faktycznie dowiemy się o czymś ciekawym, o czym jeszcze nie słyszeliśmy, ale jednocześnie też, pokażemy dziecku, że zdobywanie wiedzy może być nie tylko przyjemne, ale również może się odbywać w każdym wieku.

Poza tym, jeśli nasze dziecko czegoś nie zrozumie, albo coś zapomni, to spokojnie będziemy mu mogli o tym przypomnieć. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby wybierać takie warsztaty, które będą dopasowane do wieku dziecka i które będą się wiązały z tematyką, która może je zainteresować. Wówczas możemy być pewni, że taka wiedza na długi czas pozostanie w jego pamięci i że faktycznie będzie potrafiło w odpowiednim momencie przywołać to, czego nauczyło się podczas danego warsztatu.

Może odbywać się przez zabawę

Pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko się nudzą i do tego mają jeszcze problemy z koncentracją. Dlatego też, jeśli chcemy organizować spotkania, podczas których dzieci będą mogły się bawić, ale jednocześnie też, będzie im przekazywana określona wiedza, to musimy je przygotować w odpowiedni sposób. Powinno być wówczas ciekawie, radośnie, mogą być tańce i śpiewy, ale najważniejsze jest to, abyśmy zorganizowali takie zabawy, które pozwolą na poszerzanie tej wiedzy i jej utrwalanie, a które jednocześnie będą przyjemne dla dziecka. Wówczas będzie zapamiętywało poprzez skojarzenia, a więc też łatwiej będzie mu odszukać odpowiednie informacje, jeśli będzie ich potrzebowało. Taka zabawa, podczas której dziecko będzie się świetnie bawiło, bez wątpienia sprawi, że zdobywanie wiedzy będzie przyjemnością i dziecko chętnie będzie ją zgłębiało nawet wówczas, gdy będzie już starsze.

Pamiętajmy, że im szybciej pokażemy dziecku, że zdobywanie wiedzy może być przyjemne, tym większa będzie szansa, że będzie chciało ją poszerzać nawet wtedy, gdy będzie już starsze.

Wsporniki Kierownicy tutaj www.completeit.pl