Jeżeli będziemy na wykładzie otrzymywali suche fakty, a do tego wykładowca będzie mówił głosem nudnym, monotonnym i bez dykcji, to bardzo możliwe jest, że nic z tego wykładu nie zapamiętamy, a poświęcony na niego czas pójdzie na marne, bo w ten sposób naszej wiedzy nie poszerzymy. Jak się jednak okazuje, jeśli dopilnujemy, aby wiedza była nam przekazywana w ciekawy sposób, aby coś się działo i nasz mózg przez cały czas był odpowiednio pobudzony, to szybko się okaże, że wiedza, którą będziemy zdobywali w ten sposób, nie tylko zostanie z nami na dłuższy czas, ale też w razie konieczności łatwiej będzie nam ją przywołać. Dlatego też, bez względu na to czy my sami mamy poszerzać naszą wiedzę, czy chcemy aby tę wiedzę zdobywały nasze dzieci – zawsze powinniśmy zadbać o to, aby była ona przekazywana w jak najlepszy sposób.

Przez zabawę

Chociaż na początku może się to wydawać dziwne, to jednak byłoby wspaniale, gdyby wiedza była przekazywana przez zabawę. Gra w skojarzenia, burza mózgów, czy odpowiednie rozrysowanie najważniejszych informacji.

To właśnie może sprawić, że przyswajanie takiej wiedzy będzie ciekawe, przyjemne, a co więcej, to co wówczas usłyszymy zostanie w naszej głowie na znacznie dłuższy czas. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że takie zdobywanie wiedzy przez zabawę będzie dobre nie tylko dla dzieci, które wówczas będą bardziej skupione, ale również dla dorosłych. Warto spróbować różnych sposobów przyswajania wiedzy, tak aby powiedzieć z pełnym przekonaniem, który z nich jest dla nas najlepszy. Wówczas może się okazać, że jeśli znajdziemy ten sposób i jeśli okaże się, że jest nim właśnie zabawa, to nie tylko samo jej przyswajanie będzie dla nas przyjemniejszym procesem, ale również będziemy dane informacje potrafili przywołać przez bardzo długi czas i co więcej, nie zajmie nam to zbyt wiele czasu.

Gry także pomogą nam ją utrwalić

Ciekawym sposobem na poszerzanie swojej wiedzy jest korzystanie z różnego rodzaju gier.

Z jednej strony będą nas one relaksowały, z drugiej pomogą nam w uporządkowaniu i utrwaleniu informacji, nawet jeśli nie będziemy sobie z tego zdawali sprawy. Takie gry są naprawdę różne. Mogą dotyczyć zagadnień związanych z językiem polskim, z matematyką, geografią, historią czy biologią. Możliwości mamy tutaj różne, a to oznacza, że każdy z nas znajdzie takie gry, które pozwolą mu na utrwalenie niezbędnej wiedzy, a może jeszcze przy okazji zdobędziemy jakieś nowe informacje, które także nam się przydadzą. Warto pamiętać, że im bardziej nasz mózg będzie pobudzany do pracy, tym większa będzie szansa na to, że wiedza, którą chcemy zdobyć faktycznie mocno zapadnie nam w pamięci.

Dlatego też, warto sprawdzić, czy w naszym przypadku przyswajania wiedzy, nie sprawdzi się najlepiej zabawa. Może się wówczas okazać, że skorzystanie z takiego rozwiązania sprawi, że nie tylko zdobywanie wiedzy będzie przyjemniejsze, ale również skuteczniejsze.

http://klaser55.pl/ www.xxiv-ozhs.pl www.architekci-mpp.pl